УЗД сечовидільної системи
УЗД органів сечовивідної системи є невід’ємною частиною діагностики урологічних захворювань. Направлено на оцінку стану нирок, сечового міхура, сечовивідних проток, простати у чоловіків.
Найважливішими характеристиками з тих, що показує УЗД, є:
- Наявність об’ємних утворень – рак та інші пухлини, кісти, абсцеси.
- Запальні зміни структури.
- Наявність каменів, конкрементів, їх розташування та розмір.
- Виявлення причини утруднення відтоку сечі, зокрема гіперплазію передміхурової залози.
Зазвичай дослідження, як у жінок, так і у чоловіків проводиться через передню черевну стінку з повним сечовим міхуром. Для цього приблизно за півтори-дві години перед УЗД необхідно випити 1-1,5 літра рідини, наприклад, води без газу, соку або чаю.
Показання до УЗД сечовидільної системи
- біль у ділянці попереку;
- мочекам’яна хвороба;
- прискорене сечовипускання;
- наявність крові у сечі;
- зміни в аналізах сечі;
- підозри на пухлинні утворення;
- симптоми ниркової кольки;
- запальні процеси та інфекційні захворювання;
- гостра затримка сечі;
- підвищення тиску;
- різні травми.
УЗД сечовидільної системи при вагітності
При вагітності матка, що збільшується в розмірах, тисне на сечовий міхур, через що у жінок відзначається прискорене сечовипускання, порушується відтік рідини, відбувається її застій. Ці порушення поряд із зміною гормонального фону сприяють розвитку циститу.
Для попередження та своєчасного виявлення цього захворювання необхідно провести лабораторне, у тому числі бактеріологічне дослідження сечі та ультразвукове дослідження, яке може показати схильність до захворювання або його розвиток.
УЗД сечового міхура у дітей
Ультразвукова діагностика не завдає жодної шкоди здоров’ю дитини та абсолютно безболісна. Найчастішими показаннями до проведення УЗД у дітей є:
- Енурез
- дизурія
- Гематурія
- Гідронефроз
- Підозра на аномалії розвитку
- Гострі інфекції – цистит, уретрит, пієлонефрит
Якщо дитина досить доросла, краще робити УЗД з повним сечовим міхуром, так як це дасть лікарю докладніше досліджувати його стан. Після першої процедури лікар відправить дитину до туалету та повторить дослідження для визначення залишкової кількості сечі.